Determine the carrying costs for an item costing $4.30, given the following per-unit cost…

Determine the carrying costs for an item costing $4.30, given the following per-unit cost information:

Storage cost

$0.04

Handling cost

0.03

Production labor cost

0.8

Insurance cost

0.02

Opportunity cost

10% of investment

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW