1) A company manufactures and sells a product for $720 per unit. The company’s fixed costs are $55,4

1) A company manufactures and sells a product for $720 per unit. The company’s fixed costs are $55,400, and its variable costs are $576 per unit. The company’s break-even point in dollars is: $277,000 $332,400 $207,750 $1,847 $69,250

2) a firm expects to sell 25,900 units of its product at $20 per unit. Pretax income is predicted to be $69,900. If the variable costs per unit are $15, total fixed costs must be: $318,600 $518,000 $59,600 $129,500 $448,100

3) Gage Company reports the following information for its first year of operations:      Unit produced this year 6,200 units   Unit sold this year 5,700 units   Direct materials $16 unit   Direct labor $24 unit   Variable overhead ? in total   Fixed overhead $49,600 in total   

If the company’s cost per unit of finished goods using variable costing is $63, what is total variable overhead?
$93,000 $131,100 $142,600 $85,500 $49,590

4) Romtech Company sold 33,000 units of its product at a price of $1,000 per unit. Total variable cost per unit is $525, consisting of $504 in variable production cost and $21 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing. $15,675,000 $16,368,000 $32,307,000 $33,000,000 $17,325,000 5) Sea Company reports the following information regarding its production cost.

     Units produced 53,000 units   Direct labor $ 44.50 per unit   Direct materials $ 32.75 per unit   Variable overhead

$ 21.75 per unit     Fixed overhead

$ 331,250 in total

   Compute production cost per unit under variable costing. $44.50 $32.75 $105.25 $99.00 $77.25

"Is this question part of your assignment? We can help"

ORDER NOW

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *